پزشکی و سلامت مراقبت‌های بهداشتی

تجزیه و تحلیل درخت خطا FTA

FTA

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [0 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “تجزیه و تحلیل درخت خطا FTA”

تجزیه و تحلیل درخت خطا FTA

اسلاید 1: بسم الله الرحمن الرحیم عنوان : تجزیه و تحلیل درخت خطا «FTA»رشته : مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کاراستاد راهنما : مهندس خورشیدی

اسلاید 2: FTA

اسلاید 3: درخت خطا نمایشی گرافیکی از ترکیب علتهایی است که باعث مشخص گردیدن رویداد ناخواسته می گردد. به عنوان مثال رویدادهایی مانند زخمی شدن یک فرد خرابی یک وسیله مکانیکی ، نشتی گاز و یا قطع تولید.آنالیز درخت خطا یکی از بهترین روش ها جهت شناسایی و آنالیز ایمنی می باشد. که توانایی تشخیص نحوه ایجاد علت های بروز واقعه(رویداد)را دارد. همچنین جهت آنالیز احتمال وقوع ریسک برای جلوگیری از اتفاقهای ناخواسته به کار می رود.درخت خطا می تواند یک روش کارا جهت تشریح احتمال وقوع یک حادثه و تخمین عمر مفید یک سیستم باشد.

اسلاید 4: سابقه تاریخی:سابقه استفاده از اصول درخت خطا به سال 1962 در زمان ساخت تلفن به دست آقای گراهام بل برمی گردد.شرکت بوئینگ نیز تولیدات خود را جهت بهتر نمودن کیفیت و کمیت تولیداتش از اصول درخت خطا پیروی می نماید.در واقع درخت خطا یک مدل منطقی چشمی است که ایجاد یک رویداد ناخواسته را در سیستم نشان می دهد که رویداد اصلی ناخواسته را در راس قرار می دهند.((FAULT TREE ANALYSIS سیستم را تجزیه نموده و اثرات هر عللی را بوسیله احتمال وقوع هر عامل و یا تعداد تکرار آن تجزیه و تحلیل می نماید تا به رویداد اصلی برسد .

اسلاید 5: اولين هدف در ارزيابي ريسك و قابليت اطمينان كاهش احتمال حادثه و حفظ انسانها و پيشگيري از خسارات اقتصادي و ضايعات محيطي است و خسارات جاني عموما شامل مرگ ، جراحات، بيماري و نا تواني بوده و خسارات اقتصادي شامل توقف در ارائه خدمات يا توليد ، پايين آمدن كيفيت محصول ، از بين رفتن تجهيزات توليد و هزينه هاي حقوقي و قانوني و همچنين صدمات زيست محيطي شامل آلودگي آب و هوا و خاك است . به طور كلي مي توان گفت روش ارزيابي درخت خطا عبارت است از : ابزار تجزيه و تحليل استنباطي و همچنين دياگرامي گرافيكي براي نشان دادن منطق و ايجاد فرايند درك استنباطي از چگونگي وقوع وقايع نا مطلوب مورد نظر اولين هدف در ارزيابي ريسك و قابليت اطمينان كاهش احتمال حادثه و حفظ انسانها و پيشگيري از خسارات اقتصادي و ضايعات محيطي است و خسارات جاني عموما شامل مرگ ، جراحات، بيماري و ناتواني بوده و خسارات اقتصادي شامل توقف در ارائه خدمات يا توليد ، پايين آمدن كيفيت محصول ، از بين رفتن تجهيزات توليد و هزينه هاي حقوقي و قانوني و همچنين صدمات زيست محيطي شامل آلودگي آب و هوا و خاك است.FTA به خصوص براي آناليز سيستمهاي پيچيده كه داراي تعداد زيادي SUB SYSTEM مي باشند بسيار مناسب است . هدف در ارزيابي ريسك

اسلاید 6: به عبارت ديگر: روش ارزيابي درخت خطا ، مدلي منطقي - ديداري است كه از آن براي شرح چگونگي وقوع وقايع ناخواسته بويژه در يك سيستم كه ممكن است به وسيله اثرات يك نقص ساده يا تركيبي از نقايص ايجاد شود استفاده مي شود .

اسلاید 7: اجراي تجزيه و تحليل درخت خطا در هر مرحله اي از عمر سيستم عملي است ولي در صورتي كه اين مطالعه در مرحله طراحي سيستم صورت گرفته باشد ممكن است جهت كسب اطلاعات دقيق تر و بيشتر به دليل تغييرات ايجاد شده در طرح ، ايجاد تغيراتي در راستاي تكميل آن ضروري باشد .تجزيه و تحليل درخت خطا ممكن است به دنبال اجراي يك برنامه PHA يا FMEA صورت گيرد هر چند كه هيچكدام از آنها پيش نيازي براي اجراي FTA محسوب نمي شود .

اسلاید 8: تكنيك تجزيه و تحليل درخت خطا شامل 3 مرحله زير است : 1-      ساخت درخت خطا 2-     تجزيه و تحليل كيفي درخت خطا 3-    تجزيه و تحليل كمي درخت خطا

6,000 تومان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

افزودن به سبد خرید