علوم پایه علوم تجربی

درس سوم علوم هشتم، از درون اتم چه خبر

dron-atom-ha

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [1 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “درس سوم علوم هشتم، از درون اتم چه خبر”

درس سوم علوم هشتم، از درون اتم چه خبر

اسلاید 1: به نام خدا فصل 3 از درون اتم چه خبر

اسلاید 2: تا حدود 150 سال قبل دانشمندان اعتقاد داشتند اتم کوچکترین ذره تشکیل دهنده ماده است. با پیشرفت علم و فناوری، دانش و پژوهش گسترده یافت و اطلاعات بیشتری بدست آمد. این اطلاعات نشان داد اتم ها نیز از ذره های کوچک تری ساخته شده اند. در این فصل به دنیای درون اتم ها می رویم و با ذره های تشکیل دهنده اتم ها و نقش ان ها در رفتار و خواص مواد آشنا می شویم. از نظر تاریخی برای اولین بار در حدود 2000 سال پیش فیلسوف یونانی به نام دموکریتوس اصطلاح اتم را به کار برد. او معتقد بود که همه مواد از ذرات تجزیه نا پذیری به نام اتم ساخته شده اند. به نظر دموکریت تفاوت اتم های مواد در شکل ان ها است. به طوری که اتم های موادی مانند سرکه که ترش مزه اند لبه هایی تیز دارند و موادی مانند آب دارای لبه هایی گرد هستند.

اسلاید 3: برخی از ذره های تشکیل دهنده اتم علاوه بر جرم بار الکتریکی نیز دارند که این بار ها در جدول زیر آمده است:در علوم هفتم با ساختار اتم آشنا شدید:این ذره ها مانند سایر مواد جرم دارند به طوری که جرم پروتون با نوترون تقریبا برابر است. در حالی که جرم الکترون در مقایسه با دو ذره دیگر بسیار ناچیز است.

اسلاید 4: تعداد پروتون اتم هر عنصر را عدد اتمی می نامند و همچنین تعداد پروتون و نوترون را عدد جرمی (A) می نامند. تعداد پروتون های هر عنصر معین و ثابت است. همچنین با تغییر تعداد پروتون نوع اتم نیز تغییر می کند. هرعنصر از یک اتم تشکیل شده است. از میان 118 عنصر شناخته شده در طبیعت حدود 90 تای آن ها به شکل عنصر یا ترکیب وجود دارند. هر عنصر را با نماد شیمیایی مشخصی نشان می دهند؛ برای نمونه عنصر هیدروژن را H و عنصر نئون را با Ne نمایش می دهند. همچنین عدد اتمی عنصر ها را در سمت چپ و پایین نشانه شیمیایی می نویسند مانند:(z)Ne10H1نکته:ماهیت هر اتم را تعداد روتون های آن مشخص می کنند.نکته: اگر اتمی تعداد الکترون هایش تغییر کند خواص شیمیایی آن نیز تغییر می کند یعنی به یک یون + یا – تغییر پیدا می کند.نکته: در صورت تغییر نوترون(N) اتم ناپایدار و هسته متلاشی میگردد(فیسیون یا شکافت هسته ای) نام و نشانه برخی عنصر ها

اسلاید 5: MM.DD.20XXADD A FOOTER5جدول تناوبی مندلیف

اسلاید 6: تئوری های اتم( مدل های اتمی)مدل گوی سختمدل کیک کشمشی

اسلاید 7:

اسلاید 8: MM.DD.20XXADD A FOOTER8

5,000 تومان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

افزودن به سبد خرید