shahre-bojnoord

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [0 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “شهر بجنورد”

شهر بجنورد

اسلاید 1: شهر بجنورد my city is bojnurdدانش آموز:هانیه محمد زاده

اسلاید 2: تاریخچه ولی‌خان دوم، یکی از امیران ایل شادلو بجنورد را در حدود سال ۱۱۰۰قمری(۱۶۸۹میلادی) تاسیس کرد. این شهر در جریان شورش حسن‌خان سالار (۱۲۶۳قمری/۱۸۴۷میلادی) شدیدا آسیب دیده و به‌وسیله فرزندان تولی‌خان تعمیر شد.جرمگان مرکز ناحیه بوده است که قبل از شهر کنونی و ظهور و سقوط بجنورد در جریان هجوم مغول تخریب شد. بقایای ویرانه‌های این شهر تپه باستانی چرمغان در کناره شهر کنونی بجنورد است. جرمگان، شهرکی کوچک، پررونق و آباد بوده که در همسایگی آن بجنورد کنونی ایجاد شده است. امروزه بازه این شهرک در اطراف بجنورد نشان از سابقه قدیمی و توسعه آن در قرن‌های اولیه اسلامی است.قسمت بزرگی از ناحیه بجنورد با توجه به متون تاریخی در سده‌های پنجم تا هشتم هجری قابل سکونت و آباد بوده است. ناحیه بجنورد با شروع دوران مغول و تیموری آسیب‌های فراوانی را متحمل شد. نتایج بررسی و پهنه‌بندی محوطه‌های باستانی حاکی از آن است که نقاط باستانی شناسایی شده، که به به دوران میان‌سنگی هزاره چهارم تا هزاره اول پیش از میلاد تعلق دارد، در تشکیل زیستگاه‌های اولیه در پیرامون رودخانه اترک نقش مهمی را ایفا کرده است.

اسلاید 3: مقدمهاستان بجنورد شامل بخشهای مركزی ، رازوجرگلان ،مانه وسملقان میباشد. آب و هوای بجنورد نیمه معتدل با زمستانهای سرد تابستانهای گرم و از نظر رطوبت از شرق به غرب بر مقدار آن افزوده میشود.بجنورد باران و برف فراوان دارد و به دلیل كوهستانی بودن از درجه حرارت پایینی برخوردار است . رودخانه های مهم آن عبارتند از رودخانه اترك ، فیروزه ،اركان ، بازخانه ، شیرین دره ،قره چای ،فرتوت، چندیر ، سومبار ،دربند و سملقان . بجنورد دارای مراتع و جنگلهای فراوان است. پارك ملی گلستان در 120كیلومتری غرب بجنورد قراردارد . در بجنورد كارخانه های پنبه پاك كنی ، رب سازی ، پتروشیمی ،پلاستیك ، ظروف الومینیومی و كارگاههای آجر پزی و سفال سازی و غیره وجود دارد.

اسلاید 4: قالی و قالیچه ،نمد و پلاس و دوخت پیراهنهای محلی از جمله صنایع دستی این شهرستان است، نمد مالی از صنایع دستی دیرینه بجنورد است وتهیه پوست و دوخت پیراهنهای محلی و شلیته های بلند و پرچین از تولیدات دیگر آن است. در قسمتهای مختلف بجنورد بر حسب پراكندگی قومی ، مردم به زبانهای مختلف صحبت می كنند، در دهستان گیفان ، مردم تات زبان هستند و به فارسی صحبت می كنند ،گویشهایی چون طبری و سنخواستی نیز در بعضی نقاط ایران رایج است ، تركهای مقیم بجنورد نیز یار گرماب روسیه مهاجرت كرده اند یا از تركهای آذربایجان می باشند یا تركمنهای بجنورد از تیره های یموت ، گوگلن ،نخور لی و تیره تكه میباشند . كردها كه در اصل وابسته به ایلات شادلو ، قراچور لو و زعفرانلویند در دهستانهای سملقان ،حومه و نقاط دیگر زندگی می كنند و مرد زبان هستند، از جاذبه های گردشگری این شهر میتوان به دو جاذبه زیبا و دیدنیه بش قارداش و باباامان نام برد.

اسلاید 5: موقعیت جغرافیایی بجنورد مرکز استان خراسان شمالی در شمال شرق ایران در طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۲۰ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۲۸ دقیقه در جنوب رشته‌کوه کپه‌داغ و شرق رشته‌کوه آلاداغ و شمال رشته‌کوه البرز قرار دارد. بجنورد ۱۰۷۰ متر از سطح دریا ارتفاع و تا تهران۸۲۱ کیلومتر فاصله دارد. این شهر از شمال با ترکمنستان و از شمال شرقی تا جنوب شرقی با شهرهای شیروان، اسفراین و از جنوب غربی تا شمال غربی با جاجرم، آشخانه و راز همسایه است.

اسلاید 6: اقوام اقوامی که در بجنورد زندگی می‌کنند عبارتند از:مردم فارس زبان از جمله بومیان فارسی که در محل به نام تات نامیده می‌شوند، کوردها،تورکها ترکمن‌ها و فارس‌های بومی (تات‌ها) مردمان بومی بجنورد و خراسان شمالی هستند، آن‌ها در بافت میانی شهر بجنورد و محلات جنوب شهر بجنورد (خیابان شهید چمران، ۱۷ شهریور و به‌ویژه بولوار مدرس و برخی کوچه‌های خیابان شهید بهشتی) حضور پررنگی دارند. گویش تاتی زبان فارسی در خراسان شمالی امروزه تأثیر بسیاری از فارسی معیار گرفته و در حال فراموشی است و جای خود را به فارسی معیار می‌دهد.

اسلاید 7:

اسلاید 8: سوغات بجنورداز گذشته تاکنون سوغاتی‌های زیادی در بجنورد وجود داشت، ولی از محبوب‌ترین سوغاتی‌ها می‌توان به آب‌نبات، شکرپنیر، قره‌قروت، کشک و انگور کلادار یا رزاقی بوده است. از دیگر سوغاتی‌های بجنورد می‌توان به خشکبار، کشمش و آجیل، هلو و سیب و لواشک اشاره کرد.

4,000 تومان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

افزودن به سبد خرید