علوم پایه علوم تجربی

پاورپونت علوم نهم درس ۱۱

confrance-dars-11-oloom

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت
این پاورپونت دارای ۶۰ اسلاید میباشد وتوسط ۵ نفر ساخته شده این پاورپونت با عرضه ۴۰ درصد تخفیف حساب شده
منتشرکننده‌ی پاورپوینت
42 بازدید, 0 خرید

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [0 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “پاورپونت علوم نهم درس ۱۱”

پاورپونت علوم نهم درس ۱۱

اسلاید 1: تعداد زیاد جانداران و تنوع بالای آن ها،ما را به استفاده از مهارت طبقه بندی و داشتن رده بندی درست و کاملی هدایت می کند تابتوانیم: 1)جانداران را آسان تر شناسایی کنیم 2)در صورت برخورد با جانداران جدید،گروه آن ها را به درستی تعیین کنیم.

اسلاید 2: منظور از رده بندی جانداران ،این است که بتوانیم موجوداتی با ویژگی های مشترک را ،باهم در یک گروه قرار دهیم.

اسلاید 3: .بهترین رده بندی آن است که دریک گروه،بین اعضا،بیش ترین شباهت و کم ترین تفاوت وجود داشته باشد. یکی از راه های دانشمندان برای رده بندی بهتر موجودات زنده و شناسایی آسان تر آن ها،استفاده از کلید شناسی دوراهی است.

اسلاید 4: انواع رده بندی جانداران

اسلاید 5: 1-رده بندی مصنوعی ((لینه))دانشمند سوئدی ،بر اساس برخی از ویژگی های گیاهان ؛مانند :تعداد پرچم و وضع قرار گرفتن آن ها نسبت به هم و ...گیاهان را به 24گروه تقسیم و برای هر گروه ،انتخاب کرد . به این رده بندی که در آن، برخی ویژگی ها صرف نظر از اهمیت آن ها در نظر گرفته می شود ،رده بندی مصنوعی می گویند ؛برای مثال ،دوگیاه که فقط در تعداد پرچم مشابه اند و در بقیه موارد متفاوت هستند ،در یک گروه قرار می گیرند و دو گیاهی که کاملا شبیه هستند و فقط در تعداد پرچم تفاوت دارند درز دو گروه متفاوت قرار گرفته اند

اسلاید 6: 2-رده بندی طبیعی در این رده بندی ،آن دسته از ویژگی هایی که در بین عده زیادی از موجودات زنده مشترک باشد اهمیت بیش تری دارد و به واسطه این ویژگی ها ،موجودات زنده را به گروه های بزرگی رده بندی می کنیم.ویژگی هایی که اهمیت کمتری دارند نیز ،برای رده بندی گروه های کوچک تر استفاده می کنیم ؛به عنوان مثال ،داشتن یا نداشتن آوند در گیاه ،ویزگی مهمی است که گیاهان را بر اساس آن به دو دسته کلی اوند دار و بدون اوند تقسیم می کنند. از آن جایی که وضع ساقه و ریشه ،اهمیت کم تری دارد ،برای تقسیم بندی های کوچک تر استفاده می شود.به عنوان مثال ،گیاهان آوند دار به دو گروه ((راست ریشه))و ((ریشه افشان )) طبقه بندی می شوند

اسلاید 7: 4-رده بندی جدید همان طور که گفته شد،در رده بندی جدید،به خیلی از ویژّ گی ها از جمله:سلول شناسی،ساختارپیکرجانداران،وراثت،فیزیولوژی و... توجه می شود.

اسلاید 8: اولین سطح رده بندی،شامل بزرگ ترین گروه یعنی سلسه است و امروزه ،جانداران به 5 سلسله زیر تقسیم می شوند:ویژگی های مهم سلسله(فرمانروا)تک یاخته ای اند،هسته یاخته ،فاقد غشا است،اندامک میتو کندری داخل باکتری ها،غشادار است.باکتری هاهسته یاخته دارای غشا است اولین یو کاریوت ها هستند بافت های تمایز یافته (مشابه سایر یو کاریوت ها) ندارندآغازیاناغلب تک یاخته ای اند هسته یاخته دارای غشا است غیر متحرک هستند و فتوسنتز نمیکنند.قارچ هاپر یاخته ای و یو کاریوت هستند.هسته یاخته دارای غشا است ،فاقد کلروفیل اند،اغلب متحرک اند،دارای ساختار بافتی پیش رفته اند جانورانپریاخته ای اند ،هسته یاخته ،دارای غشا است ،معمولا دارای کلروفیل هستند و غیر متحرک اند ،دارای ساختاربافتی ابتدای اند .گیاهان

اسلاید 9: نحوه ی رده بندی امروزی، به این شکل است : سلسله (فرمانروا) شاخه رده راسته خانوده(تیره) گونه و جنس (سرده) گونه به گروهی از جانداران که با نادیده گرفتن تفاوت های فردی،دارای ویزگی های ساختاری فیزیولوزیک و وراثتی مشترک هستند و در شرایط مناسب،می توانند فرزندانی باور و شبیه به خود را به وجود بیاورند.در جدول زیر،مثالی از انسان،سیب زمینی و اسب اهلی آورده شده است.

اسلاید 10: 3.هر اندازه از سطوح رده بندی بالاتر به پایین برویم،(یعنی از سلسه به سمت گونه)،انواع نمونه ها در هر سطح کاهش می یابد.سلسه(فرمانرو)شاخهردهراستهخانواده(تیره)جنس(سرده) گونهجانورانمهره دارانپستان داراننخستیانانسان نماهاانسان هابخردگیاهانآوندداراننهان دانگانگولوله ای هاسیب زمینیانسیب زمینی هاغده ایجانورانمهره دارانپستاندارانفردسُم هااکوید هااکوئوس اسب ها کابالوس4.هرچه به سطوح پایین رده بندی می رویم،شباهت افرادیک گروه بیشتر می شود.

اسلاید 11: لینهزیست شناس سوئدی،روش نام گذاری علمیرا ابداع کرد.قبل ا ز او روش های دیگری وجود داشت که سه قسمتی یا چند قسمتی بودند.اما نام علمیکه به زبان لاتین است.دو بخش دارد و به همین دلیل به این روش،نام گذاری دونامی هم می گویند. درنام گذاری علمی جانداران،از نام (سرده + گونه) استفاده می شود که نام سرده با حرف بزرگ و نام گونه با حرف کوچک اغاز می شود.

اسلاید 12: نام جاندارسردهگونهنام علمیسیب زمینی سولانوم(solanum)توبروزوم(tuberosum)سولانوم توبروزوم(solanum tuberosum)انسانهومو(homo)ساپیینس(sapsiens)هومو ساپیینس(homo sapsiens)بیشتر بدانیم

اسلاید 13: پرو کاریوت ها اراگانیسم هایی تک یاخته ای اند که هسته آن ها فاقد غشا است و همچنین ریبوزوم هایی کوچک تر ازریبوزوم های یوکاریوت ها دارند. کروموزوم پرو کاریوت ها ازDNA حلقوی تشکیل شده است.

اسلاید 14: یوکاریوت ها اراگانیسم هایی تک یاخته ای اند که هسته و سایر اندامک وهای ان دارای غشااست.کروموزوم یوکاریوت ها ازDNAخطی است که پروتئین هایی به ان متصل می شوند

اسلاید 15: ساختمان سلولی یوکاریوت ها

6,000 تومان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

افزودن به سبد خرید