gole_orkid

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [0 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “گل ارکیده”

گل ارکیده

اسلاید 1: گل ارکیدهwww.Hortilover.net

اسلاید 2: فهرست مطالبکود گرده افشانیتکثیر برداشت گلعملیات پس از برداشتمنابعتیره ی گیاهی و اسامی علمی انواع ارکیدهمقدمهمشخصات گیاه شناسی گونه های معروفمورفولوژی گلعوامل محیطی موثر در رشد گیاهخاک و آبیاری

اسلاید 3: تیره گیاهی و اسامی علمی انواع ارکیدهدر علم رده بندی ، ارکیده‌ها گروهی منحصر به فرد از گیاهان محسوب می‌شوند و از لحاظ رویشی بطور گسترده‌ای از هم متفاوتند. با وجود این تمام گونه‌های آن به دلیل خصوصیات گلها بهم وابسته و خانواده بسیار بزرگی را بوجود می‌آورند. خانواده ارکیده (ثعلب ) بیش از 800 جنس و فراتر از 20 هزار گونه شناخته شده تک لپه‌ای علفی دایمی را شامل می‌شوند.‌ این گیاهان می‌توانند مونوپودیال و سمپودیال و برخی بالا رونده باشند.

اسلاید 4: در زیر تنها تعداد معدودی از انواع ارکیده ها به همراه اسامی علمی آنها آورده شده است. Fernandezia subbifloraHexisea bidentata

اسلاید 5: Dendrophylax fawcettiiStanhopeacostaricensis

اسلاید 6: Catasetum expansum

اسلاید 7: Sievekingia butcheri

اسلاید 8: Chiloglottis formiciferaCalochilus paludosa

اسلاید 9: Sigmatostalix sp.

اسلاید 10: Tolumnia henekeniiHispaniola

اسلاید 11: Cyrtidiorchis sp.Chrysocycnis schlimmii

اسلاید 12: Telipogon sp.

اسلاید 13: Telipogon sp.

اسلاید 14: PaphiopedilumglanduliferumDracula sp.

اسلاید 15: Dracula chestertonii

اسلاید 16: SerapiaslinguaCoryanthesCross-section

اسلاید 17: Dichaea trulla

اسلاید 18: Ornithocephalus sp.

اسلاید 19: Masdevallia rosea

اسلاید 20: Comparettia macroplectronAmesiellaphilippenensis

اسلاید 21: OphrysEurope

اسلاید 22: مقدمهخانواده گل ارکیده، یکی از متنوع‌ترین خانواده‌های گیاهی است. تا بیش از 20هزار گونه‌ی طبیعی از این گیاه شناسایی شده و انواع مصنوعی که با روشهای ژنتیک ساخته‌شده‌اند هم بسیار زیادند. ارکیده‌ها (که گاهی از روی تنوع به آنها خانواده‌ی رویایی گفته می‌شود) معمولاً گرمسیری هستند ولی گونه‌های زیادی هم برای مناطق دیگر (حتی قطب) هم شناسایی شده و در اروپا بیش از 200 گونه‌ی رسمی وجود دارد.

اسلاید 23: مشخصات گیاه شناسیبیشتر ارکیده‌ها سبزینه‌دار می‌باشند ولی تعدادی ساپروفیت و بدون برگ هستند. ساقه‌ها ممکن است دارای یک یا چند میان گره متورم و دارای یک یا چند برگ باشند .برگها دارای شبکه رگبرگی موازی می‌باشند. برگها از شکلهای مختلف کشیده ، بیضی و گرد برخوردارند و یک در میان بر روی ساقه قرار گرفته‌اند. همچنین برگها ضخیم و چرمی و یا نازک ، نرم و گاهی چین‌دار می‌باشند. گلها نیز بسیار مشخص بوده و قطر آنها از چند میلیمتر تا 45 سانتیمتر می‌رسد. رنگهای آنها متنوع و برخی دارای 2 تا 5 رنگ می‌باشند. برخی ارکیده‌ها اصلا عطر و بویی ندارند در حالی که برخی دیگر بسیار معطرند.

اسلاید 24: گونه های معروفواندااونسیدیمسمبیدیمادنتوگلوسوم

اسلاید 25: مورفولوژی گلگلهای ارکیده نوع خاص از گلهای نامنظم به شمار می‌روند که از نوعی تقارن محوری برخوردارند . کاسبرگ .بوکت

اسلاید 26: هر گل شامل سه گلبرگ ،سه کاسبرگ که یکی از گلبرگها بزرگتر شده و لابل را بوجود می آورد در هر گل یک یا بندرت دو عدد پرچم زایا وجود دارد که در مقابل لابل قرار گرفته اند و پرچمهای دیگر بصورت نازا یا استامینود در آمده و در طرفین پرچم زایا قرار می گیرند

اسلاید 27: دانه گرده گلهای ارکیده به کیسه‌های مخصوص به نام pollinia چسبیده است که حشرات گرده افشان بعدا آنها را پس از گرده افشانی جدا می‌کنند. تعداد این کیسه‌ها در هر گل بر حسب جنس از 12 - 2 عدد متفاوت است. تعداد این کیسه‌ها و نحوه قرار‌گیری آنها در گل خود وجه مشخصه شناسایی آنهاست. مثلا در Cattleya حدود 4 کیسه گرده وجود دارد.

اسلاید 28: PolliniaStipeViscidiumPollinariumPollinated stigma

اسلاید 29: Anther capViscidiumStigma

اسلاید 30: عوامل محیطی موثر در رشد گیاهرطوبت نسبی : 70% همراه با تهویه خوبنور : برای گلدهی خوب روشنائی کافی لازم است.خاک : سالها پیش پرورش دهندگان ارکیده از ریشه های پوسیده ی سرخسی به نام اوسمونیا برای خاک گلدان این گیاه استفاده میکردند. در ایران بدین منظور از سنگ ریزه مخلوط با تورب و یا از پوسته های خرد شده ی نارگیل و یا حتی از شن درشت بدون اضافه کردن هیچ گونه ماده دیگری استفاده میکنند.آبیاری: در ماههای گرم ارکیده ها به طور مرتب هر چند روز یکبار آبیاری میشوند. در ماههای زمستان فواصل آبیاری بیشتر میشود.دما : بسته به جنس مورد نظر 0 تا 35 درجه سانتی گراد .(کاتلیا : 15-28 )

اسلاید 31: سیستم های آبیاری در گلخانه

اسلاید 32: کوداگر ارکیده ها در ریشه های پوسیده ی اوسموندا پرورش یابند مواد مورد نیاز خود را بدون کودپاشی در یافت میکنند در غیر این صورت کوددهی(مخصوصا“ نیترات آمونیوم به صورت محلول پاشی ) بایستی انجام شود. غلظت محلولهای کودی در ماههای زمستان به نصف کاهش می یابد.

اسلاید 33: گرده افشانینکته جالب توجهی که در ارکیدها وجود دارد شیوه جالب گرده افشانی این گیاه است . تمامی عوامل گل به صورتی هستند که حشره مورد نظر و نه حشره دیگری را به سمت گل جذب می کنند . این تحریک همیشه قابل دیدن نیست و می تواند جنسی ، شیمیایی ( نکتار ) و بویایی باشد . لابل گل شبیه حشره ماده می شود و گیاه بویی را که شبیه بوی حشره ماده است را در جهت گول زدن حشره نر ترشح می کند . حشره نر وقتی به داخل گل می رود گیر می کند و حرکاتی که حشره نر برای خارج شده از گل انجام می دهد باعث پاشیده شدن pollinia برروی حشره می شود و این گرده وقتی به حشره به گل دوم می رود باعث گرده افشانی می شود . این مکانیسم زیرکانه توسط بعضی گونه های ارکیده مثل Ophrys ,Drakea و ...انجام می شود و برای هر گونه حشره خاصی این عمل را انجام می دهد بجز گونه Dendrobium sophronites که عامل انتقال در آن یک خفاش است

اسلاید 34: Catasetumpollinarium

اسلاید 35: تکثیرکاشت بذرتقسیم ریزومتقسیم بوتهقلمهکشت بافت

اسلاید 36: کشت بافت

اسلاید 37: برداشت گلمرحله برداشت گل بریده 3-4 روز بعد از باز شدن غنچه ها است البته این گلها 3 تا 4 هفته روی گیاه مادری باقی می مانند و برداشت با توجه به نیاز بازار انجام می گیرد.

اسلاید 38: عملیات پس از برداشتجنس کاتلیا: حساس به اتیلن است و برای اینکه جلوی تولید اتیلن گرفته شود باید از گرده افشانی گل ممانعت شود . در انبار مرطوب و در دمای 7-10 درجه سانتی گراد بمدت 10-14 روز در آب نگهداری می شوند . دمای کمتر از 8 درجه باعث نکروزه شدن وقهوه ای شدن گلها می شود . جنس سیمبیدیم: در انبار مرطوب با درجه حرارت 4-5/0 درجه سانتی گراد بمدت دو هفته در آب باقی می مانند . محلول گل مناسب آن chrysal است .

اسلاید 39: سایر کاربردهاresin

اسلاید 40: Waxy resin crystals

اسلاید 41: Cyrtochilum With oil gland(elaiophore)

اسلاید 42: منابعPollination of Orchids- Mark Whitten - University of Florida پرورش گیاهان زینتی ایران- دکتر احمد خلیقیwww.cloob.comOrchids- jorj viliams

اسلاید 43: Tanks

اسلاید 44:

اسلاید 45:

اسلاید 46:

اسلاید 47:

اسلاید 48:

اسلاید 49: PhragmipediumPaphiopedilum

5,000 تومان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

افزودن به سبد خرید