giyahe_banafshe

در نمایش آنلاین پاورپوینت، ممکن است بعضی علائم، اعداد و حتی فونت‌ها به خوبی نمایش داده نشود. این مشکل در فایل اصلی پاورپوینت وجود ندارد.

  • جزئیات
  • امتیاز و نظرات
  • متن پاورپوینت

امتیاز

درحال ارسال
امتیاز کاربر [0 رای]

نقد و بررسی ها

هیچ نظری برای این پاورپوینت نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که نظری می نویسد “گیاه بنفشه”

گیاه بنفشه

اسلاید 1: 1به نام خدا

اسلاید 2: 2بنفشهبنفشه، گياه فصلي با نام علمي viola و از خانواده violaceae است كه در ايران از قديم به بنفشه ايراني معروف بوده است. بیشتر در نواحی معتدل گلی است با ساقه‌ای کوتاه و رنگ آن بنفش، یا زرد و بنفشدارای خواص درمانی و پزشکی به صورت وحشي در جنگل‌ها، صحراها و كنار جويبارها در ايران در كوهپايه‌هاي البرز و شمال ايران گونه‌هايي در باغ‌ها كاشته مي‌شوند: گل آنها كم‌پر، پر پر، بنفش سير، بنفش روشن، سفيد، زرد و آبي است. مورد توجه بيشتر: آنهايي كه عطرشان بيشتر،گلريزانشان طولاني‌تر و گل‌هايشان درشت‌تر دمگل بلندتر

اسلاید 3: 3مشخصه‌هاي گياهي بنفشهدوساله بوده برگ‌هاي بيضي‌شكل و به رنگ سبز تندگل‌ها از سفيد خالص تا بنفش خيلي سير و گاهي دورنگ‌ اين گياه داراي انشعابات زيادي است كه كم و بيش روي زمين پخش مي‌شود و فقط گل‌هاي آن حالت نيمه‌‌ايستاده دارد. گل‌ها پنج گلبرگ غيرمتساوي دارند ارتفاع آنها به 20-15 سانتي‌متر مي‌رسد صفات بارز آن : مقاومت به سرما گونه‌‌هاي زودرس در پاييز گل مي‌دهند سپس در اوايل بهار دوباره شروع به گل‌دادن مي‌كنند و گل‌دهي آن در ماه خرداد متوقف مي‌شود. گونه‌هاي دير‌رس نيز از ارديبهشت تا مرداد ماه به گل مي‌نشيند.

اسلاید 4: 4مشخصات مورفولوِِژیکگیاهی است علفی و پایا دارای برگ هایی که از محل مشترکی در ناحیه یقه خارج می شوند. برگ های آن قلبی شکل دارای دمبرگ دراز و واقع بر روی سطح زمین هستندساقه هوایی مشخص دراین گیاه وجود ندارد. درکناره دمبرگ آن، جوانه های جانبی ظاهر می شود. گلهای آن منفرد، زیبا و به رنگ بنفش، بندرت سفید یا گلی و معطر است. دمگل های دراز گل که از بین دمبرگ ها منشاء می گیرند، قبل از منتهی شدن به گل، حالت خمیده شبیه عصا پیدا می کنند. میوه ها : پوشینه، کروی، پوشیده از کرک ومحتوی دانه هایی به رنگ زرد با لکه ای سفید گل های زیبا ومعطر بنفشه در اوایل بهار ظاهر می شود درتابستان گلهایی عاری از گلبرگ در بین دمبرگ های آن ظاهر می شود که همیشه به حالت مخفی درآن باقی می ماند.

اسلاید 5: 5نيازهاي زيستينور: اين گياه در مكاني كه آفتاب كامل ندارد و سايه آفتاب است به خوبي رشد و نمو مي‌كند. آب: آبياري به طور مداوم، چون خاك هميشه مرطوب خاك‌: بستر بنفشه‌كاري بايستي سبك و غني.

اسلاید 6: 6ازدياد و تكثير بذر بنفشه را اواخر مرداد ماه در بستري از خاك سبك + كود كهنه و پوسيده مرتبا آبياري مي‌شود تا رطوبت خود را از دست ندهد. پس از آنكه بوته‌ها به اندازه 30سانتي‌متر شد آنها را روي بستر ديگري به فواصل 10سانتي‌متر نشا مي‌كنند اين نشاها پس از گذشتن زمستان از نيمه اسفند تا اوايل فروردين در كنار گل‌هاي بهاري ديگر در باغچه‌ها به فاصله 30سانتي‌متر مربع كاشته مي‌شود. در هر نوع زمینی (خاک پوشیده سست تا سخت متوسط شنی و خاک رسی) کاشتباید زمین آفتاب گیر باشداگر دانه های رسیده را در اوایل تابستان یعنی در نیمه اول تیر ماه کاشته و سپس موقعی که گیاه جوان دارای 3 تا 4 برگ گردید آنها را در شهریور ماه نشاء می کنند با این روش گیاهان نشاء شده در بهار گل می دهنداگر دانه های گیاه در اردیبهشت ماه کاشته شوند گلهای آن پس از نشاء در زمان 3 تا 4 برگی در پائیز ظاهر خواهد شد. میزان بذر مورد نیاز در هر هکتار 4 تا 6 کیلوگرم می باشد.

اسلاید 7: 7انواع گونه‌‌هاي بنفشه 1 - بنفشه‌ شاخه‌دار(V.cortnata): چندسالهتكثير با قلمه انتهايي(قلمه دو برگي)به صورت گياهان پوششيبهترين رشد در سايهگل‌ها به رنگ آبي و ياسي استاز نيمه اسفند تا ارديبهشت ماه گل مي‌دهد. ارتفاع اين گياه به 20سانتي‌متر مي‌رسد. انواعي ديگر از اين گونه : بنفشه شاخه‌دار سفيد(V.c.Alba) با گل سفيد، (v.c. wermig) با گلي به رنگ بنفش تيره،(v.c.papilio) به رنگ ياسي

اسلاید 8: 82 -بنفشه معطر(v.odorata):چندسالهتكثير با قلمه انتهايي(قلمه دو برگي)به صورت گياهان پوششيدر تابستان پر رشد و در پاييز گل ميدهدبهترين رشد در سايه گياهي با گل‌هايي به رنگ بنفش، سفيد يا آبي و عطر مطبوع گلريزان از نيمه اسفند تا آخر فروردين از اين گونه نژادي به نام گل بنفشه چهار فصل به دست آمده كه تقريبا تمام سال را گل مي‌كند بيشتر گلريزانش ايام بهار و بعد پاييز است.

اسلاید 9: 9بنفشه معطر گل سفيد(v.o.alba)‌بنفشه آميرال و آولان با گل‌هاي بنفش مايل به ارغواني و دم‌بلند. بنفشه لافرانس با گل بنفش تيره براق، بنفشه لوسزار به رنگ بنفش تيره و خيلي معطر، بنفشه لوكسون با گل‌هاي درشت و دم‌بلند به رنگ بنفش، بنفشه مادام آرن به رنگ بنفش تيره، بنفشه پرنسس دوگال با گل‌هاي درشت و پهن به رنگ آبي مايل به بنفش كه فراوان‌تر از انواع ديگر گل مي‌دهد. بنفشه پرنسس دو سومنت با گل سفيد راه‌راه بنفشه پارم با گل‌هاي خيلي درشت پرپر به رنگ آبي كمرنگ و عطر مخصوص به خودش بنفشه معطر در حاشیه جنگلها بیشه ها و كنار جویبارها مى روید و چون گلهاى آن در طب زیاد مصرف مى شود بعضى هم آنرا مى كارند و از اساس ‍ آن در عطر سازى استفاده مى كنند.برگهاى گل بنفشه معطر، كامل و بزرگ و به واسطه دمبرگ بزرگى به ریشه متصل است و ریشه آن پر مو و رشته رشته است ساقه ندارد و برگها و گل آن مستقیما از ریشه در مى آید

اسلاید 10: 103 -بنفشه فرنگي: بنفشه سه‌رنگ (viola. Tricolor) از گياهان ماندني استتكثير با بذر آن را در رديف گياهان دوساله مي‌كارند ولي به عنوان يكساله بوته‌اش كوتاه و ارتفاع آن از 20-18 سانتي‌متر تجاوز نمي‌كند. گل‌هاي آن تك‌‌تك روي بوته ظاهر مي‌شود و به انواع زيبايي رنگ آميزي شده كه بسته به گونه‌هاي مختلف يك‌ رنگ سفيد، آبي، زرد، قهوه‌اي و بنفش مايل به سياه غالبا دو رنگ لكه لكه، حاشيه‌دار و ... است. در نواحى شمال ایران به حالت وحشى مى رویدگلها و برگ آن كوچكتر از بنفشه اى است كه مى كارند گلهاى آن از اواسط ماه فروردین پیدا مى شود و تا ماه مهر دوام مى آورد

اسلاید 11: 114- بنفشه پانسي (V.wittrociana): يكسالهتكثير با بذربه عنوان گياه فصليامكان بذر كاري pansy در همه ماه هاي سالاگر دما درحين توليد گل بالا باشد گل كوچك مي شودبه عنوان گل بريدني مثل odorata چون گل درشتي داردافزايش شدت نور+ روز بلند زود رسي و افزايش تعداد گلدر pansy در دماي پايين+ نور زياد نياز به كند كننده رشد نيستبا دير استفاده كردن كند كننده هاي رشد گل ها كوچك مي شود

اسلاید 12: 12

اسلاید 13: 13

اسلاید 14: 14

اسلاید 15: 15

اسلاید 16: 16

اسلاید 17: 17دونمونه گل بنفشهكاسموگام گلها باز، در روزهاي كوتاه پاييز زمستان و اوايل بهار- تعدادگلبرگ ها بيشتر كليستوگام گلها بسته، در روزهاي بلند تابستان-تعداد گلبرگ ها كمترروز بلند تعدادگل طول ميانگره روز كوتاه طول ساقهدماي زياد تابستان عامل محدود كنندهبنفشه هيچگاه نبايد تنش آبي داشته باشد

اسلاید 18: 18محل مناسب رویش بنفشه سه رنگ در هر نوع زمین و هر سطحی می رویدمعمولاً در زمینهای ناسخت ، مزارع شخم خورده میان ساقه های چاو دار باغهای متروکه زمینهای ماسه ای ضعیف کنار مزارع ، روی چمن ها و زمینهای بایر و همچنین تپه ماهوهای ماسه ای سواحل دریا می روید.

اسلاید 19: 19 کود به هر هکتار زمین 400 تا 600 کیلوگرم ازت خالص (به شکل نیترات آمونیم ، کلسیم سیانید) 300 تا 400 کیلوگرم نمک پتاسیم داده می شود. در هر هکتار پس از اولین چین100 تا 200 کیلوگرم کود کلسیم سیانید نیز می دهند. مراقبت برای مراقبت از کشت اصلی 1 تا 2 بار دیسک یا چنگگ ماشینی لازم است.

اسلاید 20: 20 برداشت برداشت در مرحله کامل گل دادن باشد معمولاً از اردیبهشت تا شهریور ماه می باشد چین اول از اواسط تا اواخر اردیبهشت چین دوم 2 از اوایل تا اواسط تیر در زمان گل دهی کامل با علف چین یا کمباین برداشت می شود. در نواحی مرطوب که گیاه رشد کافی و خوب داشته باشد چین سوم هم (چین پائیزه) از اواخر تا اوایل شهریور ممکن می‌باشد. هر هکتار زمین کاشته شده 4 تا 8 تن محصول خشک بازدهی دارد که 60 درصد این محصول مربوط به چین اول و 40 درصد مربوط به چین دوم می باشد.زمان مناسب برداشت : در مرحله كاملاً باز

اسلاید 21: 21بذر بنفشه فرنگي چون در تخمدان به طور كامل نمي‌رسد، بهتر است مدتي (يك يا دو سال) در جاي محفوظ از رطوبت بماند سپس بكارندبذر كهنه مشتري بيشتر دارد و تعداد بيشتري از دانه‌هاي بذر كهنه آن سبز مي‌شود. در حالي كه ممكن است مقداري از بذر نو و تازه آن سبز نشود. اگر بذر بنفشه را بهار بكارند، گذشته از آنكه خيلي دير به گل مي‌نشيند، گل‌هاي آن كم‌نيرو و غيرقابل توجه مي‌شود. بنفشه سه رنگ را به علت اينكه زودتر از همه گل‌ها در بهار شروع به گل كرده و مدت دو ماه گلريزان آن دوام مي‌كند، در رديف اول گل‌هاي بهاري مي‌شمارند.

اسلاید 22: 22كاربرد گل بنفشهدر فضاسازي (باغچه‌كاري‌هاي منازل- ميدان‌هاي شهر- بلوارها) در فلاور باكس‌هاي تزييني براي قرارگيري بر روي بالكن‌ها مثلا از انواع يك رنگ بنفشه براي تشكيل حاشيه يا تپه‌هايي كه ديدگاه آنها وسيع است، استفاده كرده و انواع سه رنگ آن براي گلكاري‌هايي كه از نزديك ديده مي‌شود، مناسب است.

اسلاید 23: 23خواص دارويي درمان اگزما با بنفشه فرنگيدرمان خارش پوستيدرمان رماتيسمدرمان سرفه‌هاي مزمن  

اسلاید 24: 24

اسلاید 25: 25

اسلاید 26: 26

اسلاید 27: 27

اسلاید 28: 28

اسلاید 29: 29

اسلاید 30: 30با تشكراز استاد گراميو دوستان

رایگان

خرید پاورپوینت توسط کلیه کارت‌های شتاب امکان‌پذیر است و بلافاصله پس از خرید، لینک دانلود پاورپوینت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

دانلود رایگان