صفحه 1:
3 0 3 نه 0 a
مبانى و روش تدريس تعليم وتربيت
دينى
در دوره ى ابتدايى
آموزشی
۳
الگوهای نمونه تدریس
صفحه 2:
گرد آورنده:معلم(0.ع)
صفحه 3:
(طرح درس روزانه)-
۱ کودک دوست داشتنی (پایه ی دوم)
۲ لبخند پیامبر (پایه ی سوم)
۳ برای دوست (پایه ی چهارم)
ع باغ سری (پایه ی پنجم)
(peru sab) LS ۵
7 صبح روز بعد (پایه ی پنجم)
۷ جشن بزرگ (پایه ی دوم)
صفحه 4:
طراحی درس براساس فعالیت های یک واحد
۱
=
تدریس درس
هدف اصلی
77 زمان و | فعاليت هاى ياددهى يادكيرى و ۳7۳
کر محتوای آن
es مدت انجام دستور العمل دقیق نحوه ی انجام فعالیت بای رسیدن به هدف
هر فعالیت برای پاسخ به اين
قعاليت از خود من وتان | Talon al alfa [eles otis alse susie ee aes
پرس ۳ چیست و هر تعبين كردن اين نكته كه
که دانش آموزان کدام چه وظیفه ای به عهده دارند؟ و چه کدام
به کاری را چگونه فعالیت در ابتا و کدام دز
این هدف رسیدند با بايد انجام دهند؟ از جه محتوابى استفاده می . دام وبا نها قرار
Sa #
آنا ابن فماليت:
مناسب
Sallie)
صفحه 5:
زس
آشنایی دانش آموزان با میزان احترام امام حسین (ع) نزد پیامبر و زوایای کوتاهی
از حماسه ی عاشورا و محرم
es ان و | فعالیت های یاددهی یادگیری و | اهداف مرحله ای
Aes
معلم بعد از انجام وت سل دقیق نحوه ی انجام فعالیت برای برای رسیدن به هدف اصلی
sl بای رازه
ia ام هر چند گام بايد بردارم؟
فعالیت از خود می فعالیت و سول شش در سم دا ات تعيين كردن اين نكته كه
فيد مکان آن چیست و کدام فعالیت در ابتدا
برس 5 ان آن به عهده ام فعاليت در ابتدا و
که آبا دانش آموزان 1 ae eee) ab, و2 ی ۳
به باید انجام دهند؟ از چه محتوایی استفاده می قرار گیرد؟ و چرا؟
این هدف رسیدند یا شود؟
Sea
آیا اين فعالیت
ماس
بود یا نم؟
پاسخ اين ۵ نفر ۷ دقیقه به تصاویر صفحه ی ۶۲ و ۳ نگاه کنید و به اين گام اول: ایجاد انگیزه
عناسب يود و كال اعلاس سوالات ۱ و فضای دوست داشتنی
درس 0 به صورت فردى و شفاهى باسخ دهيد ( 0 نضد). براى شروع درس و ايجاد
کوک لبخند می زند؟ به نظر شما آن فرر بزرى حال و هواى علاقه نسبت
woe. به امام حسين (ع)
8
هواى لازم را ايجاد دقيقه
کرد؟ آیا توانستند كلاس
صفحه 6:
آیا نقاشی های
مناسبی
در وقت تعيين
شده
کشیدند؟ آیا
penile:
توضیحات مناسب
و خوبی درباره ای
نقاشی خود به
دوستشان ارائه
دهند؟
۲۰ دقيقه
کلاس
درس
آیا پاسخ های اولیاء "١ دقيقه
اس ردو
توانسته
كلاس
درس
« دوست دارم » از دانش آموزان می خواهم
فعاليت
ِ هدف
صفحه ی 66 کتاب را (دوست دارم از آن چه قبلى با انجام یک فعالیت
درباره ی لطیف و دوست داشتنی
محرم می دانم نقاشی زیبایی بکشم) را به
صورت فردی_
انجام دهند و آن را برای بغل دستی خود توضیح
دهند.
سپس در اين جلسه و یا جلسه ی بعد می
خواهم که نقر
بت نقاشی دوستش و دوستش نقاشی
و را به
کلاس توضیح دهد. چنان چه بعضی ها نقاشی را
زودتر
تمام کردند, از آن ها می خواهم تا با نوشتن
آشعر یا نوحه ای
آن را کامل تر کنند.
ol Ob سال از اعضای خانواده و نزدیکان تا گام پنجم: آشنایی
جلسه
بیش تر
: مادر, پدر, اگر شما جمله ای یا چیزی به .با امام حسین (ع) و
صفحه 7:
(.طراحی درس براساس فعالیت های یک واخد یادگیری (طرح درس روزانه)
زین تسد
اعدف عم رای و
آشنایی با حفظ طبیعت و شیوه های استفاده ی
صحیح از آن
احساس مسئوليت در برابر حفط طبيعت
ابا
معلم پس از انجام هر | مدنت دستورالعمل دقیق نحوه ی انجام فعالبت برای برای رسیدن به هدف
فعالیت
1 انجام پاسخ اصلی
از خود مى برسد كه آيا هر به اين سؤال كه نقش فراكير و معلم در اين جند كام بايد بردارم؟
دانش آموزان به اين فعاليت فعالیت تعيين كردن أين تكنه
هدف ِ و جيست وهر كدام جه وظيفه اى به عهده دارد؟ كه
رسيدند يا نه؟ آيا اين مکان و چه کدام فعالیت در ابتدا
فعالیت آن کاری را چگونه باید انجام دهد؟ از چه محتوایی و
مناسب بود يا نه؟ استفاده elas در ادامه و یا
می شود؟ tal
قرار گیرد؟ و چراو
آيا دانش آموزات 0 از دانش آموزان می خواهم به تصویر درس نگاه گام اول: ایجاد
توانستند دقیقه و زمينه و
ارتباط مناسب بین کلاس . بگوپند چه ارتباطی بین عنوان درس (لبخند مقدمه لازم برای
عنهان و دري اسناصننات as Sai
صفحه 8:
آیا توانستند دلایل لبخند
پیامبر را بیان کنند؟
آیا توانستند تذکرات
مناسیی را درباره ی
کسانی
که پرندگان و حیوانات را
۰ تا ۱0
دقیقه
كلاس
درس
حال از دانش آموزان مى خواهم به داستان
كتاب توجه
كنند و بيينند ييامبر (ص) براى جه موضوعى
بر
لبانشان جاری شده است, سپس خودم قصه
را با کمک
حركات دست و جهره و تغيير در لحن مى
خوانم و از
ul ها می خواهم در انها بگویند چرا پیامبر
خوشحال
شد؟
آيا دوست داريد جای آن مرد باشید که پرنده
را در
دستان خود نگه داشته بود؟ چرا؟ اگر در اين
زمان با
گام چهارم: توجه
موضوع درس و
رفتار
امسر دو برایو
حیوانات
گام پنجم:
اهداف
Ses
روزمره
تعمیم
صفحه 9:
(-طراحی درس براساس فعالیت های یک واخد
هدف اصلی درس:
آشنایی با برخی از وظایف و حقوق دوستان نسبت
foes
توجه به ویژگی های یک دوست خوب و راه های
حفظ آ
ان
معلم بعد از انجام
هر
قعالیت از خود می
رسد زا
که آیا دانش آموزان
این هدف رسیدند یا
نه؟
آيا اين فعاليت
مناسب
بود يا نه؟
آيا باسخ دانش
آموزان
نشان دهنده ع
AY
دقیقه
دستور العمل دقیق نحوه ی انجام فعالیت
براى ياسخ به اين
سؤال كه نقش فراكير و معلم در اين فعاليت
جيست وهر
كدام جه وظيفه اى به عهده دارند؟ و جه
كارى را جكونه
بايد انجام دهند؟ از جه محتوايى استفاده مى
کنند؟
از آن جایی که اين درس با درس قبلی ارتباط
دارد. از
Mere yee = کین
یادگیری (طرح درس روزانه)
برای رسیدن به هدف
اصلی چند
BS بايدبردارم؟تعيين كردن
اين
نكته كه كدام فعاليت
درابتداو
elas در ادامه و یا
نتهاقرارگیرد
و چرا؟
گام اول: پرسش
از درس قبلى (اين دوستى
صفحه 10:
صورت
دبالو مش را
به خوبی بخوانند؟
یا نشانه های
دوست
خوب در رفتار
ابوذر
رابه خوبى ياسخ
دادند؟
آیا نقاشی ها نشان
دهنده
فهم درست دانش
مه
10
دقیقه
كلاس
بعد از فعالیت, از آن ها خواهم خواست
فعالیت بعدی
را تکمیل کنند و حدود پنج تا «
انتظارات دوستم از من »
شش نفر آن را در کلاس بخوانند.
حال به دانش آنوزان مب کفیم هر کدام آرما گام چهارم: كناب
es ۲ بیرخت از ويزكى هاف
نكاتى را رعايت مى كنيم. آيامايليد بدانيد دوستان بنامير (ص)
رفتاریازان ام
الشات به علوان نک دوست جگونه بود؟
eer 0
Goce 0
رادركلاس ميخوائيم
(البته مى توان دو باراكراف آخررا با كمك دويا
سه نفراز
از دانشآموران به صورت نمایشی اجرا کرد
رت دی بت کون ۱۳۰ كام ينجم: جمع بندى
خوانم و از و نتیجه گیری
۱ ". ." ۲
سوالات
aust Roll
فعالیت من می توانم را خوانده و فرصت داده گام ششم: بسط و
می شود تا توسعه ی یادگیری و
ویژگی ها و صفات دوست خوب را در قالب ایجاد خلاقیت و بیان
er. ates ل
صفحه 11:
(.طراحی درس براساس فعالیت های یک واحد یادگیری (طرح درس روزانه)
هدف اصلی درس:
آشنایی با مفهوم امر به معروف و نهی از منکر و برخی نمونه های آن
احساس وظیفه در مورد امر به معروف و نهی از متکر و نحوه تذکر دادن
آشنایی بیش تر با مفهوم حلال و حرام و برخی از مصادیق آن
معلم پس از انجام هر
فعالیت از خود می
پرسد
که آیا دانش آموزان
ola:
هدف رسیدند یا نم؟
آيا اين
فعالیت مناسب بود یا
Sai
آیا توانستند پازل ها را
جور کرده و آن ها رز
مدت
انجام
هر
فعاليت
آن
دقیقه
نمازخانه
دستور العمل دقیق نحوه ی انجام فعالیت برای
پاسخ به
آين سوال که نقش فراگیر و معلم در اين فعالیت
چیست و
aoe چه وظیفه ای به عهده دارند؟ چه کاری
را
بايد انجام دهند؟ از جه محتوايى استفاده مى
کنند؟
پازل های مختلفی ازتصاویرکارهای خوب
ویددراختیار
ولس آموزان قرار می دهم (به عنوان نمونه برای
براى رسيدن به هدف
اصلی
چند گام باید بردارم؟
تعیین کردن اين كك
که
کدام فعالیت در ابتدا
3
کدام در ادامه و یا
انتها
قرار گیرد؟ و جرا؟
گام اول: ایجاد
انگیزه و
بررسی آموخته های
“ts
صفحه 12:
UT توانستند به واژه
به معروف و نهی از
اشاره نمایند؟
آیا توانستند داستان را
در جهت هدف درس
خوبی ادامه دهند؟
دقیقه
همان
مکان
10
دقيقه
همان
مکان
از تمامی دانش آموزان می پرسم چه کار کنیم
تا کارهای
خوب در جامعه زیاد و کارهای بد و زشت دیده
نشود
aa oss) الى عبار كرو پاستن مس تفنو
سپس می پرسم
به اين كار در جامعه چه گفته می شود و
توضيحات لازم
را به اختصار به صورت سخنرانی برای دانش
آموزان
Oly مت کلم
آرداتش آموزان مب قواهم بت کناب ور
توجه کنند و
کمک چند نفر از دانش آموزان منن درس را می
خوانیم و
در پایان, فعالیت شماره ی یک کتاب را به
صورت فردی
گام سوم: ایجاد تفکر
و
اتدیشه برای دستبابی به
مفهوم امر به معروف و
we
از منکر
گام جهازم: آشنايى
با یکی
از موقعیت های روزمره
vel
بد معروف د نون از منکر
صفحه 13:
al al LE
ms
Th ieee hes
بو
۳
CTP pyres rc gees eae) eo Pe)
دانش آموزان
Pape الو
7 Ore yr
کرده و هر یک رآ بر روی Breer irc
نويسيم وو از
نفر از دانش آموزان کمک می گیرم تا هر
Ly Sp SG elas
peye elena رو
آن ها می خواهم 5
RPA ROPE we Fae iPr
پایستند که مانند
Pe Reverie Aca gee
گیرد. بعد از
دانش آموزان مى خواهم دوباره آن را
بخوانند و با کمک
آن ها معناى آيه را كامل مى شود و يى
نقر با صدای بلند
Saal
از دانش آموزان می خواهم اگر خاطره یا داستانی گام هشتم: آ
در اين با
زمینه می دانند تعریف کنند (حدود ۲ تا ۳ نفر) نمونه ای از امر به
500000 ae
نمونه ای از آیات
قرآن در
بيان اهميت امر به
معروف و
es
سپس به 7 معروف
گروه های چهار نفری پلچ دقیقه فرصت داده می ونهی از منکر همراه با
د تا 5 خلاقيت و نوأورى
یشی را ترتیب دهند که در آن امر به معروف
نمی ار
صفحه 14:
احی درس براساس فعالیت های یک وا
بخش: 21۳ عَنَوَانَ درس
خداشناسى |ينجم (ee
هه 2 درس
شتا با مهريانى و يخشندكى خدا و مصاديق
كيرى (طرح درس
۱۳7۳۳۳۳ | es eee er ee |r 1۳7 ۳5 ait
Pleo)
معلم بعد از انجام هر
قعالیت از خود می
يرسد |
که آیا دانش آموزان به
اين هدف رسیدند یا
Sai
UT این فعالیت مناسب
بود Fall
آيا نشاط و فرح لازم
از ديدن مناظر ايجاد
شد؟ آيا توانستند
مطالب زیبایی را به
زبان بیاورند؟
all هر
ee
مکان آن
0 دقيقه
كنار درا
رودخانه,
پارک و یا
کوهستان
دستور العمل دقيق نحوه ی انجام فعالیت برای
پاسخ به اين
سوال که نقش فراگیر و معلم در اين فعالیت
چیست و هر
کم چه وظیفه ای به عهده دارند؟ و چه کاری
ار ان
بايد انجام دهند؟ از جه محتوايى استفاده مى
شود؟
با توجه به مسائل ایمنی و هماهنگی های لازم.
دانش آموزان را به کنار دریاء رود و یا کوهستان
مى يرم
و ازآن ها مى خواهم يس از جند دقيقه قدم
زدن ;
az می بینند؟ از دیدن اين ها چه حسی به آن
بای رسیدن به
۳ چند كام بايد
بردارم؟
تعيين كردن اين نكته
كه
كدام فعاليت در ابتدا
3
کدام در ادامه و یا
انتها
صفحه 15:
آیا توانستند دلایل
قانع
کننده ای برای
تناسب
متن درس با سوره
توجید ذکر کنند؟
یا توانستند لغات
مشابوى براى يكنا و
يكانه ذكر كنند؟
آيا كلمات مورد نظر
را
درست حدس زدند؟
دقیقه
همان
۳ دقیقه
همان
مکان
0 دقيقه
مكان
آموزان مى يرسم دو نفر دو نفر توجه گام چهارم: توجه
ببینید بیش تر به معنا و مفهوم
کدام قسمت متن درس با این معنا (معنی سوره ی توحید و متن
سور توص کنات درسی
تناسب بیش تری دارد؟ چرا؟ (حدود ۳ گروه
جواب های
خود را ارائه می دهند.)
از دانش آموزان می خواهم با کمک نفر کناری | گام بنجم: اشنایی
هر کلمه ای ِ بيش تر با معنای یکتا و
از درس را که تقریباً معنای یکتایی را می دهد. يكانه
مشخص
كنيد و بر روى كاغذ بنویسند.
عنوان بازی با کلمات, کلمات کلیدی درس را به كام ششم: ايجاد تنوع
هم ريخته, بر روی یک کاغذ به دانش آموزان می و نشاط و بازی
دهم و از
ی ماو دح هدر و خر سس
صفحه 16:
(.طراحی درس براساس فعالیت های یک واحد یادگیری (طرح درس روزانه)
دف اصلی درس:
آشنایی با اهمنت و فواند برنامه رنژی
توانایی برنامه ریزی برای ایام و اوقات خود
معلم پس از انجام
هرفعالیت ۳
ازخود می پرسدکه آیا
دانش آموزان
باس مدق توا
نه؟آیا اين فعالیت
مناسب بود با نه؟
UT حدس های مناسبی
ارائه کردند؟
Ua a nea
انجام
و مکان
آن
دقيقه
كلاس
درس
دستور العمل دقیق نحوه ی انجام فعالیت برای
پا به اين
سؤال كه نقش فراكير و معلم در اين فعاليت
جيست وهر
كدام جه وظيقه اى به عهده دارند؟ و جه كارى را
بايد انجام دهند؟ از جه محتوايى استفاده مى
شود؟
قبل از اين که دانش آموزان کتاب رابازکنند ابتدا
از چندنفر می پرسم«صبح روزبعد فکرمی کنی
چه کارکنی » پس از 1
شنیدن جواب به چهارالی پنج نفرازدانش آموزان
مى كويم بياييد اين قصه رابا هم بخوانيم وببينيم
براى سهيل قصه ى
ماچه اتفاقی افتاده است
See a ee
برای رسیدن به هدف
1
چند گام باید بردارم؟
تعبين Sasi loss
کدام فعالیت
در ابتدا وکدام در ادامه
با انتها
قرار كيرد؟ و جرا؟
كام اول: ايجاد زم
اگیر ی لازم پرات ور
صفحه 17:
آيا بيشنهاد های
مناسبی برای جبران
خطا ارائه کردند؟
آیا پاسخ های مناسبی
ارائه کردند؟ آیا به
نکات خوبی برای
برنامه ریزی بهتر اشاره
کردند؟
آیا توانستند علل
gr ag
از دانش آموزان می خواهم فعالیت بعدی را
ام دهند
و با مشورت نفر کناری خود به مدت يك دقيقه
«؟ چگونه سهیل می تواند خطاهایش را جبران
کند
به دانش آموزان دو دقيقه فرصت می دهم تا
فعالیت
شماره ی دو کتاب را پاسخ داده و سپس از
جهار الى ينج
دانش آموزان می خواهم تا جواب های خود را
بخوانند و
با کمک یک دانش آموز نکات مهم هر کدام را
در تابلوی
کلاس یادداشت می کنم.
از دانش آموزان می خواهم به تصاویر جاجول
ام گنند
گام چهارم:
آشنایی با
چگونگی جبران
alee
بی برنامگی
كام بنجم: أشنايى
با نكاتى
كه در برنامه ريزى بايد
رعایت کرد
Seay
L
صفحه 18:
(.طراحی درس براساس فعالیت های یک واحد یادگیری (طرح درس روزانه)
هدف اصلی درس: 5
اشتابى دانئش أموران با نام مبارق حضرت
امام زمان (ع)
تقويت علاقه و محبت نسبت به امام زمان (ع)
معلم بعد از انجام هر مدت دستور العمل دقیق نحوه ی انجام
فعالیت از خود می انجام فعالیت برای پاسخ به اين
پرسد + هر سوال که نقش فراگیر و معلم در
که آیا دانش آموزان به culled این فعالیت چیست و هر
اين هدف رسيدند يا و کدام چه وظیفه ای به عهده دارند؟
Sab مکان آن و چه کاری را چگونه
آیا این فعالیت مناسب باید انجام دهند؟ از چه محتوایی
بود يانه استفاده می کنند؟
براى رسيدن يه هدف
أصلى جند كام بابد
بردارم؟
تعس كردن اين نكن
كه كدام فعاليت در
ابتدا و کدام در ادامه
و یا انتها قرار گیرد؟
و چرا؟
صفحه 19:
Fie arene
aL ails jla b
خوبی
ين كنند؟ آيا
گروه های
سرود توانستند
تمرين خوبى
داشته و خودرا
آماده سازند؟
آیاهماهنگی های
لازم براى
دعوت لایس و
۳
آيا لازم است زمان
تزئين و تمرين
داده شود؟
مى خواهم هر كدام وسايل نزيين كلاس
يانماز خانه را با خودبراى
000 FUEP Pris poe Prine een
نخء کاغذکشی,
oes .) و به مدت يك جلسه با كمى
دایش آموزان
کلاین و تتارتانهرا نوی عی کنیس وا
را
۱
دهم ودرهمان جلسه
Sel ره رد ی ره
بعد از اتمام كار با
هما See مدرسه ازدانش آموزآن مئ
PAS يدرو
Dr rere pre bare pas DIES ein ey
مدرسه دعوت
٩ ران م
۳
1 eee
02771 peaseranes
Pela eee geen aE
امامان ديك رآماده كنند
و براى جلسه بعد حاضر باشند و خودم
reer ies
مسایقات جشن آماده می سازم ازیک نفر
مى خواهم مسئوليت
عکاسی از برنامه را به عهده بگیرد.
صفحه 20:
آيا توانستند ارتباظ
بين اعداد و موضوع
امام زمان (عج) رآ
به خوبی بیان کنند؟
ul سرود مورد نظر
را
به خوبی اجرا کردند؟
آیا جشن به خوبی
ae lee
AY
دقیقه
نمازخانه
ويا سالن
مدرسه
54
دقیقه
نمازخانه
ويا سالن
مدرسه
كنار تابلوى سالن يا نمازخانه می ایستم و از
دانش آموزان
می خواهم به اعذادی که روت تابلو می نویدم
ae
و به صورت فردی بگویند اين اعداد چه ارتباطی با
جشن
و چه ارتباطی با امام زمان (عج) دارد سپس این
اعداد را
بر روی تابلو می نویسم. عدد ۱۲ ... (دوازدهمین
امام).
عدد ۱6 ... (چهاردهمین معصوم). عدد ۳۱۳ ..
abl)
خاص امام در هنگام ظهور) به کسانی که پاسخ
مس دهد epee Ll دهم
از تعدادی از دانش آموزان می خواهم سرود
دیگری را 1
بخوات و سپس با كمى جند تعر از داتس آموزان
و اولیا
أز همه يزيرابت مف كليم
كام ينجم:
آشنايى
بيش تر با امام
زمان
از طريق بركزارى
مسابقه ی اعداد
گام ششم:
تقدیر و تشکر از
شرکت کنندگان
ودست اندرکاران
جشن